Indičtí úředníci a ten zbytek

Schválně, znáte někdo nějakého fakt důležitého člověka? Myslím opravdu důležitého. Důležitějšího, než indický oficír? To určitě neznáte. Tito lidé totiž mají utkvělou představu, že funkce, kterou vykonávají, jednoznačně ta nej– ~hlavnější, ~důležitější, ~užitečnější, ~vyšší, ~nenahraditelnější, ~nepostradatelnější a všichni by to pěkně měli koukat uznat! Nám se tedy často smysl nějaké jejich funkce vůbec nepovedlo odhalit. Příklad za všechny. (Filio říká, že moje příspěvky o Indii vyznívají trošku napruzeně; není to tak, jen se o těch jejich kouscích takhle dobře píše :).

Jsme na letišti v Kalkatě, míříme do Bangkoku. S letenkou, pasem a výstupním formulářem nastupujeme na pasovou kontrolu. Na pult oficíra vyskládám ten pas, vedle letenku a vedle formulář. Oficír ležérně položený na opěradle židle se na mě podívá pohledem nadřazené inteligence, síly a hlavně funkce (dochází mi, že je to zřejmě sám ředitel imigračního osobně) a řekne, ať mu dám pas, letenku a výstupní formulář. Znejistím. Ukazuji na pas a říkám pas, ukazuji na vedle ležící letenku a říkám letenka, ukazuji vedle na formulář a říkám formulář. Nejdůležitější obličej na světě mi říká, ať mu dám výstupní formulář. Ukážu na formulář. Začínám chápat, nejde o ředitele imigračního. Je to sám ředitel vesmíru. Řekne, jestli je to Můj Výstupní Formulář, protože ten on chce; začínám být zmatenější než kamzík na rovné pláni. Otáčím se dozadu na Filipa, jestli Indiánovi dobře rozumím. Filip přikývne a mezitím mi nejdůležitěji hlas galaxie zopakuje, ať mu dám formulář. Najednou zvednu z jeho stolu ten papír, trošku víc prudce než chci švihnu nataženou ruku s lejstrem přímo muži před obličej, papír mu vlaje milimetr před nosem. Alespoň na něj konečně nevidím a ani on nevidí muj vyděšený pohled, který ono ukvapené gesto následoval. Tiše doufám, že to u šéfa nevyvolá podobně prudkou reakci. Muž nevzrušeně odebere papír ze svého nosu, sbalí z pultíku pas a letenku a konečně začne pracovat. Možná to nakonec není generální ředitel a majitel vesmíru. Úředník mi po nějaké době zkoumání dokladů obtiskne do pasu a na letenku razítko, formulář si založí, zbytek mi vrátí a jdu konečně dál. Asi 7 metrů za jeho budkou sedí uprostřed volného prostoru na staré kancelářské židličce další Někdo s Funkcí v modrém kroji, vypadá to přinejmenším komicky. Dobře se na té bílé podlaze vyjímá. Za ním jen takové ty naváděčky určují další směr chůze. Muž si řekne o pas, kdovíkdo to vůbec je a co tam dělá. Dám mu pas, on ho velmi pečlivě zkontroluje a porovná s letenkou, vrátí mi to jakože vpořádku a pošle mě dalších 6 metrů doprava. No, jinam se ani jít nedá, zamířím doprava. Tam už stojí žena v sárí a vedle ní voják v uniformě. Kontrola pasu a letenky. Žena pečlivým zrakem obojí zevrubně porovná a podá to vojákovi. Ten se zaťatým, soustředěným výrazem obojí propátrá svýma všeodhalujícíma očima a pošle mě pět metrů za něj na sken batůžku. Tam si ode mne vezme úředník pas a letenku, aby zjistil, jestli je všechno v pořádku a poté mne odvelí do budky určené pro ženy, kde si ode mne vojačka vezme pas a letenku a začne prohlížet. Naštěstí vše sedí, mne pak zkontroluje detektorem kovu a odešle mne vyzvednout si batůžek. Rozhlížím se a natahuju ruku s pasem, komu dál bych to vrazila ke kontrole, ale už se po mne nikdo nesápe. Asi jsme nakonec prošli Od šéfa vesmíru až sem jsme ušli maximálně 20 metrů. Na to, že kalkatské letiště je neuvěřitelně pustá díra srovnatelná s autobusákem v kdejaké Lhotě, si člověk odnáší celkem veselé zážitky.

 • Mezi další zážitky patřilo pro Filipa bezesporu jídlo plné kari, skořice, koriandru a dalších asi 28 druhů koření vše pokud možno na jednom talíři.
 • Indové také cizincům rádi pomohou. Jenom si občas s jejich radami nevíte rady.
 • Všude jste jako běloch za exota. Někdy na vás nadšeně mávají nebo se mile usmějí, spíš na vás ale nevěřícně čumí s otevřenou hubou a vytřeštěnýma očima, div si hlavu nevykroutí. Až si škodolibě přejete, aby vám z hlavy ještě tryskal tyrkysový vodotrysk a aby vám žlutě blikaly oči, aby to měli se vší parádou.
 • Nikdo z nich netuší, kde je Česká republika.
 • Strašně, strašně rádi se fotí. Když vás jede šest na výlet, neexistuje nechat se na jednom místě vyfotit prostě v šestici. Musíte absolvovat focení každý s každým. Je to neskutečně únavné a nudné. Tedy, oni se samozřejmě baví. Také nikdy, nikdy nedělejte tu chybu, že začnete ukazovat nějaká svá fotoalba. Protože jakmile skončíte, začnou oni ukazovat svoje. 99 % fotek je plných lidí, navzájem různě pózujících v různých seskupeních, je to o poznání únavnější, nudnější a delší než samotné focení.
Náš hostitel a jeho druhá žena (nemáme o tom nikomu říkat)
Těch fotek vzniklo beze srandy asi 28.

Poté, co jsme uvízli týden na jednom místě a následně když už jsme měli místo ve vlaku, tak se začalo stávkovat a dostali jsme další varování, že kdoví jestli a jak ten vlak vůbec pojede, jsme pobyt mezi Indiánama zkrátili, pracně jsme se dopravili na hyderabadský letiště a z něj na letiště v Kalkatě. Tam byla průtrž mračen, takže jsme se místo na výlet po městě šli schovat do odletové haly. Jak jsme pozdě zjistili, z ní se už nedá dostat ven, další indická zvláštnost. Takže z Kalkaty jsme neviděli v podstatě nic a celý den jsme se z haly nemohli hnout ani ven, ani dál dovnitř. Pak nás konečně pustili k odbavení a zbytek jste si už přečetli. Letíme do Bangkoku.

FOTOALBUM, už trošku strohé, ale alespoň něco. Můj foťák je nadále mrtvý :(
Ale Lakšmí, druhá, kouzelná žena našeho hostitele, mi na den půjčila svůj malý kompakt, takže i za to jsem vděčná.

2 thoughts on “Indičtí úředníci a ten zbytek

 1. Lenka Krizova

  Při čtení jsem se chechtala a užívala si to, ale vyzkoušet si ty Úředníky, nedejbože kupovat jízdenku na vlak, to by mě asi rovnou z Indie vyvedli kvůli nedovoleným výrazům.

  Reply
  1. sest ziraf

   to by možná nebyl špatný nápad, kdyby to už už vypadalo, že se nestíhá letadlo, nechat se deportovat. Jen se trochu bojím, že od teď už bude blog trochu nuda, nějaké vypouštění žraločích mláďat do přírody, na které se chystáme dnes, se Indii nemůže rovnat :)

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jazyk:

Odebírejte blog emailem

Zadejte vaši emailovou adresu k přihlášení odběru blogu a upozornění na nové příspěvky emailem.