Istanbul

Trochu nás mrzelo, že Turci jakoby nevěděli, co si s tim mořem počít. Do svýho života ho zapojujou jenom rybáři a ti, kdo na pláž potřebuje vyhodit bordel. Že by se za dobu, co jsme se poflakovali kolem, na obzoru objevila nějaká plachetnice, to v podstatě ne. Velká škoda, my se  na ní tady viděli pořád, podmínky vypadaly ideálně. S timhle konstatováním jsme se posouvali podél Černýho moře směrem Istanbul. Projížděli jsme kouzelnejma zaprášenejma vesničkama, kterejma možná jednou povede i silnice. Nakonec se dostáváme do cíle. Istanbulu: uplně něco jinýho než to, co jsme zatím v Turecku viděli.

První dojem byl policejní město. Poldové jsmou všude. Jezděj s blikačkama, stojej kolem svejch autobusů, po zuby ozbrojení nebo jen v klasickym mundůru. Spousty obrněnejch aut a vodních děl. Jako by se právě schylovalo k nějakýmu průseru. Opak je pravdou. Centrum města a  proslulý náměstí Taksim tepe životem, ale i s kulisou desítek obrněnců s válečnou výstrojí to působí spíš mírumilovně. Hlavní třída za Taksimem je klasická velkoměstská zoo. Istanbul je obrovskej.

Bary, restaurace, kluby solidního i odpuzujícího vzezření, do toho u stolků prodávaj mušle a pečený kaštany a mezi tim proplouvaj tisíce lidí nejrůznějších zjevů. Pryč je Turecko s jakýms takýms dress codem. Co nás překvapilo, Istanbul patří mezi nejlevnější místa co jsme navštívili. Čekali jsme spíš opak. Samozřejmě většina kebabů a donerů stojí přibližně stejně jako na jihu a ve středu, ale zvládli jsme se tu taky nacpat oba dohromady za 7 lir (70 Kč) a to přímo na hlavní třídě.

Místní děti jsou splašení nezmaři a zahnáni domů bejvaj hodně pozdě. Kluci celej den hrajou na úzký uličce mezi autama fotbal. Zvládnou u toho dělat neuvěřitelnej vyrvál. Halekat přestávaj snad jenom když zakvílí alarm nějakýho auta. Když je někdo napomene, absolutně ho nerespektujou, což je prej celkem ojedinělý v Turecku. Trošku daj akorát na rodiče. Když jsme ale seděli večer venku na čaji a míč nám málem několikrát urazil hlavu, vždycky se přišli omluvit až k nám, žádný „sorry“ mávnutí ruky z pěti metrů.

Istanbul je plnej koček. Strašně plnej. Už jsem ani neměla tendence se ke každý hnát. Kolem popelnic se jich pase pokaždý nejmíň půl tuctu, v uličkách je vidět co pět metrů jedna, flákaj se i na nejrušnějších ulicích. Každej obchod, ať už s mejdlem nebo s hadrama, rovněž jednu dvě nafasoval. I tam, kde prodávaj jídlo, jim před krámek hoděj do mističek dobrotu.

Poslední den jsme ještě vyzkoušeli najít pár kešek, kdo neví, geokešing (geocaching) je celosvětová  hi tech hra. Kešek jsme našli 6. Kdo nezná a je zvědvej, co je to zač, citace z wiki: “… je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Při hledání se používají běžné turistické přijímače GPS… “
Keše (cache) schovávaj na zajímavý místa prostě jiní hráči a na internet pak umístěj buď souřadnice, nebo nějakou nápovědu třeba ve formě hádanky. Samozřejmě při hledání a vyzvedávání kešky musíte bejt uplně nejvíc nenápadní, aby to uniklo očím nezasvěcenejch lidí, kteří by jinak mohli kešku zničit. I přeplněnym Istanbulu celkem sranda.

A teď konečně jsme vyrazili zjistit, co všichni tak milujou na tý Indii. Když jsme v Saudský Arábii vystupovali z letadla, všimli jsme si, že některý ženský jsou zahalený od hlavy k patě, některý takhle nenastupovaly. Si na dovolený asi můžou dovolit bejt urvaný z řetězu :)

 • Z hlavního autobusáku jezdí zadarmo autobusy na Taksim a i jinam.
 • V Istanbulu je jedna z nejstarších a nejkratších tras metra. Jezdí do malýho kolečka.
 • Pokud nemáte lístek na MHD, zkuste se zeptat někoho s předplacenou kartou, ať jí štípne i za vás a vražte mu š TL, což je cena za lístek. Prý je to běžná praxe.
 • Prej 1,5 l vody by měl všude stát max 1 TL. Prý není dovoleno na tom vydělávat, protože lidi jsou tu na vodě závislý. No, ne všude se tim říděj.

FOTKY z města jsou tady. Opět je to zvěřinec, ale sem to patří.

One thought on “Istanbul

 1. Anonymous

  To nadlábnutí ve dvou za 7 lir na hlavní třídě si představuji tak, že to mohlo být i zadara – pokud byste během mňoukání a plazení se od misky k misce před obchody nevytratili patřičný obnos z kapsy … :-)
  P.H.U.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jazyk:

Odebírejte blog emailem

Zadejte vaši emailovou adresu k přihlášení odběru blogu a upozornění na nové příspěvky emailem.