Rekapitulace nákladů na těhotenství po cestě… A první týdny s Matějem

Tři měsíce za námi, a tak to tu trošku opráším.

Filip nastoupil téměř okamžitě po návratu do práce, já nachystala byt na mimino. Měli jsme tak nějak v plánu nachystat na mimino i sebe, ale to prostě nešlo, byla to taková velká neznámá a trochu jsme se toho báli. Nemohli jsme vědět, jak boží Mates bude. Trošku se tu s ním pochlubíme, alespoň obrázkově.

Kluci v akci

Tak a teď pro ty, co článek nečetli, slíbená finanční rekapitulace těhotenské péče v Asii. Zkrácenou verzi otiskly Lidovky.cz a současně Hedvábná stezka. My tu máme ceny rozepsané konkrétněji.Jako malou vzpomínku na cestu a na dobu, co byl Mates ještě v břiše sem přenáším dávno napsaný článek o tom, kolik nás to celé vlastně stálo (jo, měl tu být už před měsíci, čas letí jak splašenej. Ne že by ho bylo málo, jsem prostě lajdák).
A my už kujem, kam a jak vyrazíme příště. Zatim to vypadá, že to bude v létě na pár dní na Šumavu, na fesťák do Trutnova a na plachetnici na Orlík :)

Kolik stojí ultrazvuk či rozbor krve v Thajsku

Začnem vesele. Pojišťovna neproplatí v podstatě nic, jde o preventivní prohlídky. Celková cena všech vyšetření dohromady se odvíjí od toho, jak často se uvolíte k lékaři chodit.
My se s tím naším dohadovali. Řekl nám, kdy by nás rád viděl příště. Pokud jsme zrovna neměli v plánu být v dosahu, posouvali jsme, dokud nám to dovolil. Průměrně to vycházelo na tu jednu návštěvu za pět týdnů. Styčného lékaře v Thajsku jsme si vybírali podle místa (Bangkok) a námi požadovaného certifikátu (FMF – Fetal Medicine Foundation). Tureckou nemocnici jsme si vybrali tu nejbližší. Takže tady je přehled cen za různá vyšetření.
Neuvádím ceny léků, vitamíny drahé nejsou a zbytek se může dost různit.
Istanbul (nemocnice Taksim Alman Hastanesi)
Konzultace + ultrazvuk 200 TL (asi 2.000 Kč)
Bangkok (Bumrungrad International Hosp.)
V ceně samozřejmě vždy testování moči na cukry a bílkoviny. Při každé návštěvě se platí taxa doktora a nemocnice, minimálně tedy necelých 1.300 THB. Plus co dalšího je potřeba, tu ultrazvuk, tu odběr krve. Kurz počítám 10 báthů = 6,13 Kč.
Taxa doktora 1.000 THB (613 Kč)
Nemocniční taxa 235 THB (144 Kč)
Laboratoř (krev) kolem 4.000 THB (2.054 Kč) *
Ultrazvuk +nějaká taxa 3.055 (1.870 Kč)**
*Krev mi testovali několikrát, a na to samé, co kontrolují a vyžadují i lékaři v ČR. Na začátku údaje o mně, případných nemocech atd. Tedy krevní skupina, HIV, toxoplazmóza,… Další laboratoř proběhla kvůli testování vrozených vad dítěte. Pak cukrovka. Od důvodu náběru krve se odvíjí cena. Nejvíce to bylo asi 4.500 THB, úvodní kompletní vyšetření mé krve, šlo o dva nebo tři náběry. Nejméně stálo testování pouze na cukr v krvi (orientační, jeden náběr, nicméně z žíly, nikoliv píchnutím do prstu.) za 500 THB.
**Z ultrazvuku jsme dostali pokaždé bez dalšího příplatku také několik stran fotopapíru A4 s barevnými snímky mimina plus CD. Jen za to CD se v Čechách platí hodně přes litr. Mimochodem poté, co jsme se vrátili zpátky, jsme z ultrazvuku dostali už jen jedinou fotečku.
Koh Tao
Státní klinika (testování cukrovky z krve z prstu)
Vypití glukózy plus čtyři kola testování stálo 600 THB (367 Kč)
 
Koh Samui
Na jeden kontrolní ultrazvuk jsme jeli na vedlejší ostrov Koh Samui. Klinik je tam několik. Poslala jsem mailem dotaz na ceny do jedné z nich, Bangkok Hospital Samui, odpověděli obratem:
Taxa doktora okolo 3.000 THB (1.837 Kč)
Taxa nemocnice okolo 1.000 THB (612 Kč)
4D ultrazvuk okolo 3.900 THB (2.387 Kč) – ale zas je to 4D!
A prý že cena se pravděpodobně za celé vyšetření ještě navýší.
Na nás trošku drahá sranda.
Dvě těhule z jógy mi doporučily kliniku Rapheephan nedaleko Nathon Hospital. Přijeli jsme tam bez objednání, jelikož slečna po telefonu uměla anglicky říci jenom tomorrow a OK. Zkoušela jsem to na ní s Monday, ale nechytala jsem se. S doktorkou i sestřičkou (no on to byl teda chlap, ale zřejmě za to nebyl moc rád. Inu, Thajsko) na místě jsme se domluvili. Cena za celé vyšetření vč. 3D fotek ultrazvuku miminího obličeje a tělíčka byla krásných 1.200 THB (737 Kč).
Pokud by se objevily nějaké komplikace takového rázu, že by nebylo možné se včas dostat z Thajska domů, nastoupil by plán B – porodit v Thajsku. Jak by to pak bylo s pojišťovnou? Trochu to rozvedu.
ČP a Balík cestovatel to má takto: Pokud jde o rizikové těhotenství, neproplácí se ŽÁDNÉ náklady s ním spojené. Bude to zřejmě dáno tím, že žena na rizikovém nemá co courat po světě, ale být doma pod křídly své zdravotní pojišťovny a svého lékaře. Téhle logice se nedá nic vytknout. Ve hře je tedy jen „normální“ těhotenství. Zde pojišťovna podle jejích slov proplatí lékařskou péči pouze v případě, že nastanou komplikace a to maximálně do 6. měsíce těhotenství (26. týden). Tudíž například porod, ať v termínu či předčasný, v zahraničí proplacen nebude. Je na každé, aby si podobné závažné informace zjistila sama a tak podrobně, jak potřebuje u své pojišťovny. Doporučuji, pro klid duše, si vše nejen nastudovat v podmínkách pojišťění, ale přímo zaslat na pojišťovnu konkrétní dotaz a odpověď si schovat.
Kolik to tedy celé stálo. Zhruba osmiměsíční péče nás vyšla na cca 24.000 korun českých. Jestli toto celé poznamenalo náš rozpočet, na to se dá koukat různě. Z cesty na rok se stala cesta na 8 měsíců, to dejme tomu něco ušetřilo. Navíc jsem přestala pít a kouřit, tady se ušetřilo už docela dost. Měla jsem v plánu se potápět, i tady tedy přišla značná úspora, jelikož jsem to pro tentokrát odložila. Každopádně účty máme pečlivě schované, však on si to mladej, až přijde čas, ještě rád odmaká ;)

(Mates se narodil 21. května, takže necelých osm týdnů po návratu, jinak týden po termínu ve Vinohradské nemocnici, vážil 2.990 kg a měřil 49 cm)
 
a už pěkně trénuje na nočník

4 thoughts on “Rekapitulace nákladů na těhotenství po cestě… A první týdny s Matějem

 1. Anonymous

  ten je boží,takovej krásnej usměv!!!ten se Vám povedl!!!gratulace a ať ste zdravííííí ps:balů

  Reply
  1. aja Post author

   Dekujem :]
   Prvni myslenky, jak nam to pudje, byly spis cerne. To ale pominulo celkem brzy (jakmile mi po prvnim trimestru prestalo byt blbe). Od te doby pohoda. Jednoznacne to hodnotim jako nejlepsi zpusob, jak prozit pohodove tehotenstvi. V praci si to uprimne nedovedu vubec presdtavit.
   Zdravim, Aja

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jazyk:

Odebírejte blog emailem

Zadejte vaši emailovou adresu k přihlášení odběru blogu a upozornění na nové příspěvky emailem.