Zase jsme se trochu hnuli..

Trochu jsme to tu zanedbali. Nestalo se sice nic zásadního, zajímavýho něco jo. Na Vltavě na plachetničkách byla výborná trojhodinovka, když nám pujčili místo dvoumístných 420 jednomístný Lasery. Zase něco novýho, ovládat zároveň kormidlo i plachtu a celé si to vyvažovat. Mě to teda hrozně bavilo. Naučit se v obratech tu dlouhatánskou a ještě lomenu tyč od kormidla nezamotat mezi nohy za současnýho hlubokýho předklonu a prohoupnutí pod ráhnem a přenesení váhy z jedný strany loďky na druhou. Laser je hodně sportovní lodička, dá se s ní svištět dost rychle. Stoupali jsme proti větru skoro až k Barrandovskýmu mostu. Když se vítr do těch plachet opřel silněji, musí se člověk vyklonit z boku lodi celou svojí vahou, aby to vyrovnal a moh´ držet plachty pořád napnutý. Takže hrozilo, že když by najednou přestalo foukat a člověk nezareagoval včas, nestih by se na loďku “vrátit” a šel by po zádech do vody. Když se ale do toho sprintu ještě poved obrat, na kterym se dá hodně získat, ale i hodně ztratit, tak to byl fakt super adrenalinovej zážitek. Nikdo mě nemoh dohonit :)) Obraty jsem se snažila naučit hned zezačátku, chce to hlavně ho nepřetočit a taky to chce nějakou rychlost, aby pak loďka mohla hned zas vystřelit. Někdy jsem se trochu bála, že jsem to s tou rychlostí už přehnala, ale koupačka nebyla, takže asi dobrý.


Taky jsme dali jeden ponor s výstrojí v bazénu. Takže se krásně ukázalo, jak jsme zase skoro všechno zapomněli. Instruktor, co nás měl na starosti, se při jednom našem cvičnym pokusu o záchranu toho druhýho jenom držel oběma rukama za hlavu a hned nás odvolal na hladinu a pěkně jsme si to celý zase od začátku popsali. Pak už to bylo ok. Musíme ale víc trénovat, to je bez debat. Škoda akorát, že v tom bazénu bylo asi třista lidí a pomalu z toho bazénu vypadávali. Mrskalo se to tam jak při výlovu. Takže to nebylo moc pohodlný, nedalo se nic moc dělat ani zkoušet. Kouknem teď ještě na freediving, mně osobně se líbí to potápění s přístrojema ale určo bych zkusila i freediving. To bysme si mohli trénovat i když si jdem jen kondičně zaplavat do bazénu.

Poslední dnešní zprávička je informace o tom, že už mám taky za sebou teoretickou zkoušku na kapitána. Navigační příklad (kterej byl oproti původním slibům docela záludnej), meteorologie, zdravověda a první pomoc, angličtina a nautika, čtení mapy a colreg a námořní právo. Všechno dobrý, jen ten meteorolog byl ze mě trošku nešťastněj. Když mě konečně propouštěl, chtěla jsem ho potěšit, tak jsem mu slíbila, že se ty fronty doučim. Tak mi doporučil, že by bylo dost vhodný, abych se to doučila pěkně všechno. Mno. Ale nervozita pracovala. Jinak doufam takovej tragéd nejsem. Zbytek byl v pohodě. Vtipálek Filip mi ještě doporučuje se doučit malou násobilku. Mám si prej koupit nějakou tištěnou matematickou tabulku pro děti do osmi let. 
Chybí nám zkoušky na Českym telekomunikačním úřadě, a praxe. Radiokomunikace bude asi nejtvrdší ořech, oni to tam prej hrozně žerou a nic moc ti neulehčej. Navíc půlka věcí, co se musíš naučit, je doopravdy praktická a využitelná v každodenním plachtění. Posuďte sami:
  • Sylabus podle Doporučení T/R 61-02 nepožaduje zkoušku pro: odpověď: ověření znalostí z telegrafie.
  • Status amatérské radiokomunikační služby v jednotlivých radioamatérských pásmech je: odpověď: různý.
  • Pod jakým azimutem se za normálních podmínek šíření směřuje z Prahy nejkratším směrem na Argentinu? odpověď: cca 240°
  • Unipolární transformátory typu FET se vyznačují především: odpověď: vysokým vstupním odporem.
  • Jaký druh modulace používá RTTY na provoz KV? odpověď: FSK.

Podle prvních informací je otázek snad 250-300.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jazyk:

Odebírejte blog emailem

Zadejte vaši emailovou adresu k přihlášení odběru blogu a upozornění na nové příspěvky emailem.