Zkouška z teorie

Tak už jsem námořník teoretik! Včera jsem totiž na Ministerstvu dopravy úspěšně absolvoval zkoušku z teorie pro získání kapitánské licence. Alenka se kvůli nové práci bohužel v tomto termínu zúčastnit nemohla, takže tu to teprve čeká, ale určitě si taky tu svoji chvíli taky pěkně užije.
V podstatě to nebylo nic složitého a po absolvování teoretické přípravy s instruktorem a následném domácím samostudiu se to asi nedalo neudělat. Ale protože jsem byl vždycky při tomhle druhu zkoušek trémista, tak jsem tam jel náležitě nervozní a s pocitem, že vlastně nic moc neumim.
První a nejdůležitější částí zkoušky bylo vypracování praktického příkladu z navigace, ve kterém šlo o vynášení polohy do mapy, vyznačení kurzu plavby a přepočet kurzů kompasových na kurzy reálné vůči mořskému dnu a naopak. V tom jsem si celkem věřil, protože s jednoduchou geometrií ani matematikou jsem nikdy problémy neměl. Po úspěšném výpočtu přišlo na řadu kolečko u všech zkoušejících komisařů, kde každý měl prověřit jedno z šesti teoretických odvětví potřebné pro získání licence:
  • Zdravověda – základy první pomoci
  • COLREG + základy práva
  • Meteorologie
  • Námořnická angličtina
  • Nautika – plachetnice
  • Nautika – motorové lodě
Během pár týdnů by mě měla dohonit i Ája s její teoretickou zkouškou a pak nám bude chybět už jenom zkouška z radiotelekomunikace na ČTÚ a praktická lekce na opravdový lodi na opravdovém moři, kterou podstoupíme někdy na konci léta nebo z kraje podzimu a máme to komplet!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jazyk:

Odebírejte blog emailem

Zadejte vaši emailovou adresu k přihlášení odběru blogu a upozornění na nové příspěvky emailem.